"Не бути курвою": "Гніздо горлиці" Тараса Ткаченка

Оновлено: 21 лист. 2021«Гніздо горлиці» Тараса Ткаченка став найкращим українським фільмом 2016 року за версією журі Одеського міжнародного кінофестивалю. Фільм про українську заробітчанку Дарину, що відчуває себе сторонньою не лише на чужині, але і в рідному домі, отримав схвальну реакцію і від глядачів: зали кінотеатрів повнились людьми у віці 50+, які вже мали власний досвід заробітків. На презентаціях жінки розповідали акторам власні заробітчанські історіїпочасти більш драматичні, ніж сюжет «Гнізда». Більшість з них об’єднувала центральна жіноча фігура, яка може покласти ціле життя на допомогу ріднимале все одно лишитись для них парією.

В невеличкому буковинському селі, звідки походить Дарина, героїня Римми Зюбіної, жінці потрібно робити чималу денну роботу, щоб не бути «курвою». Щоб не бути «лежнюриськом» і «поганою господинею» існує список необхідних функцій, на які можна покласти своє життя і втихомирити суспільну думку: починаючи від нескінченного списку домашніх страв, закінчуючи гектарами городів. Але щоб не бути «курвою», потрібно бути ювеліркою та алхіміком водночас працювати з дуже тонкими матеріями та поняттями, які неможливо втілити в життя одночасно.

Героїня мусить поїхати в Італію на заробітки, тому що вдома немає роботи. Кадри, зняті на Буковині, переважно сіро-блакитні, щедро здобрені туманом і холодом, в якому відбувається домашня історія. Дарина мусить поїхати в Італію, але якось так, щоб не зранити тендітне его її чоловіка Митра, який залишається вдома останньої ролі Віталія Лінецького. Чоловіка, секс з яким більше нагадує процес задоволення прозаїчних фізіологічних потреб жінка в ролі туалету. Їй повинно цього з головою вистачати для задоволення власних.


Джерело: Ранок у Великому місті, ictv

Дарина їде закордон уже втомленою — перелякана жінка з мішками під очима і мішкуватим одягом на собі. Тут вона має розторопно робити усі домашні справи і у відповідь на все казати «si, segnore» — це доволі легко, якщо з дому ти вже маєш практику «не бути курвою».

Оператор Олександр Земляний часто знімає героїню Римми через скляні поверхні ось вона притуляється до вологого вікна в автобусі, ось віддзеркалюється в старомодному трюмо, коли від неї байдуже відвертається чоловік. Дзеркала в Генуї покажуть, як вона миє, чистить, годить, готує і плаче, а потім прихиляється до жовтого вікна пральні в італійському будинку, коли його господар користає з її емоційного спустошення і схиляє до сексу.


Джерело: Газета.День

Подруга, яка запросила на цю роботу — «Ліна», яка більше не хоче бути «Галиною» — обирає шлях «курви», не бажаючи повертатись до світу, де її чекає лише чоловік напідпитку і купа претензій. Муситиме годити своєму італійському «Amore», тому що альтернатива вибачатись перед всім світом за своє існування здається їй куди гіршою.


Джерело: kinoafisha.ua

В цю альтернативу Дарина повертається на Великдень. До України в червоному плащі, ніби переносить частинку яскравості з Генуї — щоб застати будинок у стані хліву, п’яного Митра і «чого спиш? Привчилась там в Італії?».

Зі своєї Італії ювелірка повинна була достатньо активно виховувати власну дочку (звісно, без ніякої практичної можливості з нею спілкуватись, але кого це цікавить), щоб «курвою» часом не стала вона. Інакше, зрозуміло, курвисько виховало курвисько. Питання, чому за власних дітей і власний побут не можуть відповідати їхні тати, які лишаються в Україні, навіть не звучить — звичка звинувачувати жінку залізно вкорінена в суспільну практику, як і розуміння того, що вона всім і все зобов’язана незалежно від умов, відстані й кілометражу.

Друг її чоловіка, який приховано мучиться комплексом неповноцінності, на правах буковинського Нострадамуса й так передбачить, що так воно все і є всі ви, курви, в тих Італіях тільки по римських ліжках стрибаєте, доки чесні чоловіки тут гарують. Тільки євро б не забували переслати вчасно, їм ще черепицю класти очевидно, на фундамент з підозрюваної курвишності.

Світ жінки-заробітчанки Сергія Ткаченка побудований з протяжних холодних кадрів та самотності. Героїня Римми може розвішувати летючу італійську білизну на блакитному дашкові Генуї чи сидіти в коконі гірського туману на Буковині вона буде сама. Як і в кожній своїй проблемі, цілком самотня.Джерело: Твоє Місто

Самотня в чужому мовному середовищі, під пронизливим поглядом італійської господині. Самотня на кожній зі своїх кухонь. Самотня зі своєю сім’єю на Великодній сніданок. Самотня в ліжку зі своїм чоловіком, самотня в ліжку з італійським господарем, який розглядає її, як німу рабиню Ізауру з сексуальними функціями. Самотня з двома вагітностями на руках своєю і дочки. Самотня тягнутиме валізу по нескінченним сходам і коридорам, самотня вирішуватиме проблеми вдома, які звісно ж чекали, поки Дарина повернеться з однієї роботи й заступить на пост удома. Самотня захищатиме дочку від нападок односельчан та її власного батька.

Якого, зрештою, найбільше боліла не ситуація, в яку потрапила його дитина., а одіозне «то що виходить? Моя дочка — курва»?

Тут ніхто не обіцяв нікому несамотності. Сказали просто — не бути курвою.284 перегляди0 коментарів